69480247
Bugun...
31 MART SEÇİMİNİN VERDİĞİ MESAJLAR


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

Çok şükür kazasız belasız seçimleri bitirdik.  Şimdilerde herkes seçim sonuçları ile ilgili sohbetlerinde ‘ben demiştim’ diye söze başlıyordur.  İşte gazeteciliğin bu noktada güzel bir yanı var. Çünkü söz uçar yazı kalır.

1 Mart tarihli köşe yazımda şöyle yazmışım; ‘adaylar arasında yani birinci ile ikinci, ikinci ile üçüncü  arasında asgari 10 puan fark gözüküyor.’ Sonuç; Mehmet Saygılı yüzde 42, Mahir Yılmaz yüzde 31.5, Serdar Yarar yüzde 23.5.

26 Mart tarihli köşe yazımda ise; ‘…birinci parti açık ara AK Parti çıkıyor. Sürpriz olur mu tabiki seçim bu. Oylar gizli veriliyor. Ama ben bir sürpriz beklemiyorum… Birinci parti ile ikinci parti arasında tahminim 10 bin oy fark olur.’ yazmışım. Sonuç; Mehmet Saygılı 45 bin 487 oy, ikinci olan Mahir Yılmaz 34 bin 170 oy. Fark; 11 bin 317 oy.

Haber sitesi olarak verdiğimiz istihbari bilgilerin yüzde yüz tuttuğunu zaten daha önce ki yazılarımda da dile getirmiştim. Seçim sürecinde bu yazıları yazdığımızda kimi kesimlerden eleştiri aldık, algı yapıyorlar dendi, taraf tutuyorlar dendi. Oysa biz ne algı peşindeydik nede taraf tutuyorduk. Biz haberciyiz ve kamuoyunu doğru bilgi vermekle mükellefiz. Ortaya çıkan sonuçlarda bizi teyit etmiş oldu. Sahayı iyi okursanız, biraz tecrübeniz varsa ve objektif yaklaşırsanız bu öngörüleri tutturmak hiçde zor olmuyor. Neyse bizi geçelim. Gelelim seçim sonuçlarına;

İktidarın politikalarına (ekonomi, EYT, Suriye) tepki olmasına karşılık, 5 yıllık iktidarda olmanın verdiği yıpranmışlığa karşılık, komşu iller Ankara, Çankırı, Kırşehir kaybedilmesine karşılık Mehmet Saygılı 45 bin oyla en yakın rakibine 11 bin farkla yeniden başkan seçildiyse Kırıkkale insanı Saygılı’yı sevmiş demektir.  Dürüstlüğü ile ön plana çıkan, hizmetleri ile destek bulan Saygılı, Veli Korkmaz’dan sonra ikinci defe üst üste seçilen ikinci başkan oldu. Önünde 5 yıl var. İlk 5 yıllık döneminde belediye ekonomisini düzeltti. Hizmetleri aksatmadı. İkinci döneminde Saygılı’dan şehrin gelişmişlik seviyesini yükseltecek daha büyük yatırımlar bekleniyor. Bunları başarırsa zaman çabuk geçiyor. Kimbilir belki de 3 defa üst üste seçilen ilk başkan olur.

3 partinin (İYİ Parti-CHP-DP) ortak adayı olarak girmesine karşılık, ‘bu defa tamam’ denmesine karşılık, CHP Milletvekili Ahmet Önal’ın tüm desteğine karşılık, çevresi tarafından yüksek bir algı oluşturulmasına karşılık Mahir Yılmaz 5. defa kaybetti. Yılmaz için ‘demek ki olmuyormuş zorlamaya gerek yok’ noktasına geldik. Yılmaz’ın en büyük hatası seçimden seçime çalışma yapması. Oysa Yahşihan Belediye Başkanlığı’na  seçilen Osman Türkyılmaz gibi seçimi kaybettiği gün yarın seçim olacakmış gibi çalışmış olsa, Kırıkkale gündeminin içinde olsa bugün çok farklı yerlerde olabilirdi.   Ama demek ki Yılmaz’ın nasibinde belediye başkanı olmak yokmuş.

24 Haziran seçimlerinde alınan yüksek oyun rüzgarına karşılık, sosyal medya da müthiş bir taraftar topluluğu olmasına karşılık, 3 ay boyunca gece gündüz çalışmasına karşılık, halkta ki Cumhur İttifakı algısına karşılık MHP Adayı  Serdar Yarar üçüncü olabildi. Evet Yarar çok çalıştı ama verimsiz çalıştı. Şunu artık siyasiler anlamalı ‘sıkmadık el bırakmayacağız’ kampanyası doğru bir kampanya değil. Sadece çalışmış oluyorlar. Bir önceki seçimde de söyledim el sıkıp geçmekle oy alınmaz. Bin el sıkacağına 1 kişiyle bir saat görüşmek daha ikna edici bir davranış.

Seçimle ilgili notlara gelecek olursak;

- Sosyal medya henüz bir adayı kazandıracak yada kaybettirecek etkinlikle değilmiş. Öyle olsa Serdar Yarar Başkan olurdu.

- Çarşı siyasetinin tutmadığı bir defa daha ortaya çıktı. Çarşının tavrına göre sonuç belirlense Mahir Yılmaz başkan olurdu.

- Dürüstlük seçmenin gözünde halen geçerli bir özellik. Saygılı en büyük ekmeği dürüstlüğünden yedi.

- Seçimin seçilen belediye başkanları ile birlikte kazananı MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu oldu. Partisinin 1 olan belediye başkanlığı sayısını doğru tercihlerle 4’e çıkardı ki kazanılan yerler hatırı sayılır belediyeler. İl genel meclis üye sayısını 4’den 8’e çıkardı. 24 Haziran’la birlikte baktığımızda en başarılı il başkanı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

- Seçimlerin bir diğer kazananı ise CHP oldu. Şimdi diyeceksiniz ki adayı bile yoktu. Evet ama bu ittifak sistemi en çok CHP’ye yaradı. İttifak sayesinde 24 Haziran’da bir vekil çıkaran CHP bu defa da yıllar sonra 4 belediye meclis üyeliği kazandı.

Son olarak da Yahşihan’da belediye başkanlığını kazanan MHP Adayı  Osman Türkyılmaz’a değinelim. 2014’de seçimi kaybetti ama o yılmadı. Seçimin hemen ertesinde yarın seçim varmış gibi çalıştı. Ev ev dolaştı. 5 yılda binlerce eve girdi. Sadece eve girmekle kalmadı kalplere girdi ve 2014’de kaybettiği oy farkı ile 2019’da başkanlığı kazandı. Türkyılmaz siyasetçiler için iyi bir örnek oldu. Demek ki kaybettiğinde yılmazsan çalışırsan birgün hakettiğini mutlaka alıyorsun.Bu yazı 2561 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI