69480247
Bugun...
AK PARTİ KENDİ AYAĞINA SIKIYOR


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

Adamın biri kurban mevzuunu anlatıyormuş; ‘Çocuğu olmayan Hz. Davut, Allah'a dua etmiş, 'Ya Rabbi bana bir kız çocuğu ver, onu sana kurban edeyim' demiş. Dua tutmuş,  Hz.Davut, kızının adını Ayşe koymuş, gel zaman git zaman, çocuğun kurban edileceği zaman gelmiş, Hazreti Davut kızı yatırmış, tam boğazını kesip kurban edecekken, Azrail gökten bir keçiyle çıkagelmiş, 'kızı bırak, al bu keçiyi kurban et' demiş"! Dinleyenlerden biri dayanamamış; "yahu bunun neresini düzelteyim; Hz. Davut değil Hz. İbrahim; kız değil erkek; Ayşe değil İsmail; Azrail değil Cebrail; keçi değil, koç"!

Bu hikayede anlatıldığı gibi AK Parti’nin İstanbul seçimleri sürecinde yaptığı hangi yanlışı düzeltelim ki?

1- Türkiye’nin yüzde 1’nini bile tanımadığı bir ismi ellerinde ki medya sayesinde kahraman ilan etmelerini mi?

2- Kazanılmış bir seçimi ‘sandık kurulu başkanı ve görevlileri’ gerekçesiyle iptal ettirip sonra aynı sandık başı görevlilerini yeniden atamalarını mı?

3- Adamı göz göre göre mağdur yapmalarını mı?

4- Seçimin başından son bir haftaya kadar İmamoğlu’nu PKK’nın desteklediği kampanyası yürütüp, aylarca  ‘beka’ deyip son bir hafta PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın mektubuyla kürt oylarının tercihlerini değiştirme arzusunu mu?

5- Yine İmamoğlu’nu çağırmamak için kırk takla atan TRT’nın Öcalan’ın kardeşini ekrana çıkarmasını mı?

6- Adamın kravat renginden bile medet umup yunan yaftası yapıştırmaya çalışılmasını mı?

7- Medyada ki söz de AK Partili gazetecilerin her fırsatta İmamoğlu’nu ötekileştirme çabalarını mı?

8- Miadı dolmuş Abdulkadir Aksu, Mevlüt Uysal gibi isimlerin bankaların yönetim kuruluna, bir yıl öncesine kadar kozmik odayı açtırdığı gerekçesiyle hain dedikleri Bülent Arınç’ın yüksek istişare kuruluna atanmasını mı?

9- Sisi mi Binali mi diyecek kadar İstanbul’da 2 ay önce 4 milyon seçmenin oy verdiği bir ismi itibarsızlaştırma çalışmasını mı?

10- Sırf Trabzonluların oyunu almak için koskaca Fenerbahçe camiasını karşısına alacak söylemlerde bulunmalarını mı?

11- Memleketin tek derdi İstanbulmuş gibi tüm şehirlerde ki, ilçe ve beldelerde ki seçilmişleri günlerce İstanbul’a yığmalarını mı?

Allah aşkına söyleyin hangisini düzeltelim? Tüm bunların sonucu adam kazandı. Hem de tartışma kabul götürmeyecek bir şekilde kazandı. Ve kazanınca da gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekse de Binali Yıldırım çıkıp adamı tebrik edebildi. Demek ki o kadar ayrıştırmaya gerek yokmuş. Kazandığı zaman tebrik edebileceğin bir isimmiş.

Bu seçim sonucu AK Parti için hayr da olabilir şer de. Yeniden toparlanmak için bir fırsatta olabilir bir sonun başlangıcı da. AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın hikayesi İstanbul’da başlamıştı. Eğer bu seçim döneminde olduğu gibi (31 Mart seçimleri dahil) kendinden olmayan herkesi ‘hain’ olarak görürsen, hikayenin bitiş süreci de  İstanbul’da başlar.

Ve bana göre AK Parti için en önemli sıkıntı olan konu; ittifak sistemi. Bu seçim de bir defa daha görüldü ki ittifak sistemi belki Erdoğan’ı başkan yaptı ama AK Parti’ye bitiriyor. Sistem özellikle CHP ve MHP lehine işliyor. Eğer ittifak olmayaydı AK Parti 24 Haziran seçimlerinde birçok ilde kaybettiği milletvekillerini, 31 Mart’da kaybettiği bir çok ili kaybetmezdi. Bu sistemle adeta kendi ayağına kurşun sıktı. Ve sistem bu şekilde işlediği müddetçe karşısında güçlü bir blok olmaya devam edecek. Kim ne derse desin AK Parti ittifak da MHP’den istediği desteği (tabanda) bulamıyor. AK Partili seçmen MHP’ye oy verirken MHP’li seçmen AK Parti’ye oy vermiyor. En son 23 Haziran İstanbul seçimlerinde ki  Öcalan hamlesi, MHP tabanını AK Parti’den iyice uzaklaştırdı.  

Sonuç olarak; AK Parti için zorlu bir dönem başlıyor. İçerisinden çıkacak yeni partilerle, partili gibi gözüküp Erdoğan ve partiye ihanet edenlerle, ittifak sistemi, ekonomi ve Suriyeliler meselesi ile  başedip edemeyeceği kaderini belirleyecek.Bu yazı 3459 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI