Bugun...
BEN TERZİ ALİ BULUT'UN OĞLUYUM...


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

11 Mart’tı. Türkiye’de ilk vakanın açıklandığı gün.  Aylarca rakamlar uçuştu ekranlarda, sohbetlerde.  Bakan Fahrettin Koca her akşam şu kadar vaka şu kadar ölü diyordu.  Sadece birer rakamdı bunların hepsi,  tam 198 gün.  Tarih 25 Eylül’ü gösterdiğinde tabloda yazan 73 ölüm rakamı benim için bir can oldu. O gün babamı kaybettim.

25 yaşımdaydım gazeteciliğe başladığımda. Öyle tanınan bir simada değildim.  Zaten okuldu askerlikti derken şehirden yaklaşık 6 yıl uzak kalmıştım.  Muhabir olarak gittiğim her yerde sadece gazeteci kimliğim vardı. İsmim  pek bilinmezdi.  Hemen hemen 5 yıl hep babamın ismini kullandım.  Bir haber için gittiğim yerlere önce ‘ben gazeteci Murat Bulut’ diye tanıtıyordum kendimi. Hoşgeldin boş gittin muhabbetlerinin sonrasında ‘aynı zamanda ben Terzi Ali Bulut’un oğluyum’ dediğimde bana olan yaklaşım bir anda değişiyordu.  ‘ooo sen Ali Abi’nin oğlu musun?’ diyorlardı.  Ve başlıyorlardı babamla olan muhabbetlerine. Sonra daha bir yakınlık gösteriyorlardı bana.  En az 5 yıl babamın adını kullandım ben.

Tabi yıllar geçti. Meslekte ilerledik. Artık gazeteci kimliğimizin yanı sıra adımızda tanınmaya başlandı. Bir gün babamla oturuyoruz bana dedi ki ‘yıllarca sen benim adımı kullandın. Artık ben senin adını kullanıyorum. Ben Murat Bulut’un babasıyım deyince ‘ooo bizim Murat’ın mı diyorlar’ dedi. Gururlanmış bayağı.  Hoşuna gittiği belliydi.  Baba işte, çocuğunun başarısı mutlu etmiş onu.   

Babam cemiyetçi bir adamdı.  Mesleğinde başarılı biriydi. Döneminin en ünlü terzilerindendi.  Prensipliydi. Samimi ve cana yakındı. Yozgatlı Terzi Ali Bulut dendiği zaman her iki kişiden biri tanırdı babamı.  1965’de gelmiş Kırıkkale’ye.  55 yılının verdi Kırıkkale’ye.  Herşeyi burdaydı.  Kırıkkale dışında hiçbir yerde bir karış toprağı yoktu.  Ama hiçbir zaman da Kırıkkaleli olamadı. 

Her ne kadar babam ‘ben Murat Bulut’un babasıyım’ dese de aslında hiç öyle olmadı. Ben hep Terzi Ali Bulut’un oğlu oldum.  Çünkü O’nun adı itibardı. O’nun adı kaliteydi. O’nun adı dürüst insandı. Kimseyle kavga etmez, kimseye öte git demezdi. Bilirim ki bu şehirde onu tanıyıp da kötü diyecek bir kişi çıkmaz.  Çok şükür çıkmadı da.

Öyle çok malı mülkü olmadı.  Ama ailesini kimseye muhtaç etmedi. Haram yemedi bizlere de yedirmedi.  Hastaneye yatmadan önce son güne kadar sabah 8.30’da dükkanını açtı akşam 7’de kapattı. Bağ-Kur emeklisiydi.  25 yıl bir fiil primini yatırıp emekli olduğunda mutluluğunu gözlerinden okunuyordu. Yeni tanıştığı kişilere ‘İşyerime gelirseniz tavuk ekmek döner, bahçeme gelirseniz bulgur pilavı ayran ısmarlarım. Ben Bağ-Kur emeklisiyim.’ derdi. Hergün bahçeden getirdiği üzümleri, domatesleri komşularına dağıtırdı. Gönlü boldu babamın.

Ben Terzi Ali Bulut’un oğluyum dostlar. Öyle doğdum  Rabbim ömür verdikçe de hep Terzi Ali Bulut’un oğlu olarak yaşayacağım.  Son nefesimi verdiğimde de Terzi Ali Bulut’un oğlu olarak gözlerimi yumacağım.  Babamın adı benim şerefimdir, onurumdur, itibarımdır.  Evlatlarına bıraktığı en değerli mirastır.  Ve O’nun dediği gibi hep doğru bildiğimin peşinden koşacağım. 

Ben Terzi Ali Bulut’un oğluyum dostlar. Evet sizin tabirinizle ‘Ali Abi’nin oğlu. Babam 25 Eylül Cuma günü tam Cuma vaktinde ruhunu teslim etti.  O gerçek dünyaya gitti biz yalan dünyada kaldık. Koronavirüs tablosunda her gün bir rakam olan ölü sayısı o gün bizim için bir can oldu. 73 kişi ölmüştü o gün. Biride benim babamdı.  ‘Bu virüs bana bulaşırsa kurtulamam’ derdi kurtulamadı.

Olurda birgün yolunuz babamın işyerine düşerse ki abim çalıştırıyor şimdi mutlaka bir tavuk ekmek döner isteyin abimden. Olurda birgün yolunuz Bahşılı’da ki bahçesine düşerse 55 yıllık yol arkadaşı annem size bir bulgur pilavı ayran ikram etsin.  ‘Ali Abimizin sözü vardı’ deyin.  Bir salkım üzümünden alın, bir domates koparın.  Babam mutlu olur, gönlü bol adamdı.

Mekanın cennet olsun babam.  Rabbim  seni ve tüm Ümmeti Muhammedi Peygamber Efendimize komşu eylesin.  Biz senden rayızdık, Rabbim’de senden razı olsun.

Bu vesile ile bir defa daha cenazemize katılan, acımızı paylaşan herkese sonsuz teşekkürler.
Bu yazı 6436 defa okunmuştur.

YORUMLAR
7 Yorum

sabri önder
14-10-2020 10:53:00
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet, makamı ali olsun. baltaş iş hanında birkaç yıl aynı katta komşuluk yaptık. 1983- 86 yılarında. iyi bir adam, iyi bir komşu idi. başınız sağ olsun...
MEHMET ÖZCAN
06-10-2020 21:45:00
Başınız sağolsun mekanı cennet olur inşallah Ali abiyi çocukluktan beri bilirim belki sende tanırsın ben rahmetli kasap doğan Özcan’ın büyük oğluyum asri kasap Ali abi bizim müşterimizdi ben Antalya dayım 2006 yılından beri geride kalan sizlere allahım sağlıklı uzun ömürler versin selamlar
Ramazan Almaz
06-10-2020 20:39:00
Allah Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun Nur içinde yatsın Geride kalanlarına sabır versin.
Yasin Pekuz
06-10-2020 20:15:00
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah.
Gökhan bakınbarın
06-10-2020 10:51:00
Öncelikle tekrar tekrar başınız sag olsun Ali Amcam benim 40 yıllık komşumuz daha dogrusu elinde büyüdük çocuktuk o zamanlar Ali Amcam 40 yıl önce ben çocukken tanıdıgımda nasılsa çocukla çocuk büyükle büyük oldu Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun peygamber efendimize komşu olur inşallah seni unutmucaz Ali Amcam
Harun emek
06-10-2020 10:41:00
Allah gani gani rahmet etsin, kabri nur, mekânı cennet olsun inşaallah..
Gülhan eroğlu
06-10-2020 09:54:00
Ali amcanın oğlu olarak gurur duymakta haklısın..çok güzel kaleme almışsın nur içinde yatsın allah rahmet eylesin

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI