Bugun...
BU RESİMDE NE GÖRÜYORSUNUZ?


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

Yukarıda ki resimde  ne görüyorsunuz?  20 tane takım elbiseli adam biraraya gelmiş resim çektirmişler. İçlerinde eski ve son başbakan Binali Yıldırım’ı hepimiz tanıyoruz. İyi tamamda diğerleri kim? Niye biraraya gelmişler? Amaçları ne? Bu resimde ben ne görüyorum söyleyim mi; birliktelik, dayanışma, lobi görüyorum.  

Bu resim Bayburtlu bürokratların, siyasetçi, yazar ve çizerin,  sanatçıların 2014 yılında başlattıkları ve periyodik olarak sürdürdükleri birliktelik yemeğinden çekilmiş bir kare. Bayburt il geneli nüfusu 85 bin olan bir şehir.  Bizimle beraber 1989’da il oldu. 2 tane ilçesi var. Bayburt hakkında verdiğimiz bu kısa bilgi sonrası yeniden resme dönelim.  Resimde ki Binali Yıldırım harici 19 isimden 5 tanesi vali.  Kimler mi; Ankara Valisi Vasip Şahin, Sivas Valisi Salih Ayhan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Amasya Valisi Osman Varol ve her ne kadar biyografisinde İzmir doğumlu yazsa da aslen Bayburtlu olan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım. Bunlar hali hazırda görevde ki valiler. Bizim yaklaşık 3’te 1 nüfusumuza sahip bir ilden 5 vali çıkmış. Öyle küçük illerin de değil. Ankara, Samsun, Sivas gibi büyükşehirlerin valileri bunlar. Daha yüksek yerlerde ki Bayburtlu isimleri saymıyorum.  Sadece bu fotoğraf karesi  bile tek yumruk olunca nelerin başarılabileceğini gösteriyor.

Biz bunu neden yapamadık. Bu lobiyi neden oluşturamadık. 85 bin nüfuslu Bayburt’tan 5 vali çıkarken 280 bin nüfuslu Kırıkkale’den bir tek valimiz bile yok.  Bunu söylerken isimler üzerinden gitmeyelim. Suçu hepimizde arayalım. Kısır çekişmeleri, senin benim adamım kavgalarını bir kenara bırakamadık. Kırıkkale milliyetçiliği yapamadık.  Bunda hepimizin biz basın mensuplarının, siyasilerin, sivil toplum örgütlerinin herkesin suçu var. Bu ayıp bence tüm şehrin ayıbı. Biz neden bir lobi oluşturamıyoruz? Bir Kırıkkaleliyi önemli mevkilere getiremiyoruz?  Bizimde bir lobimiz olmalı. Bizde tek yürek tek güç olmalıyız. Halen geç kalınmış bir şey yok. Bayburt bunu yapabiliyorsa bizde yapabiliriz.  Ama önce küçük olsun benim olsun mantığını bir kenara bırakıp büyük olsun hepimizin olsun anlayışını hakim kılmalıyız. Hadi ölü toprağını bir silkeleyelim üzerimizden.

BAŞKAN SAYGILI’YA MUHALEFETTEN SİTEM VAR

Son günlerde özellikle muhalefet belediye meclis üyelerinin bir şikayeti  yada sitemi var deyim.  Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın her ayın başında gerçekleşen belediye meclis toplantılarına başkanlık etmemesi üzerine.  Meclis üyelerinin iddiasına göre bu yılın ilk iki toplantısı dahil son 14 toplantının sadece 2’sine başkanlık etmiş. Geri kalanlara katılmamış.  Meclis üyeleri derler ki; ‘şehrin bugünü ve yarınını ilgilendiren konuların görüşüldüğü meclis toplantısından daha önemli ne işi olabilir ki? Biz muhalefetlik de yapmıyoruz.  Belediye çalışmalarına destek de veriyoruz.  Çalışmaları tıkamıyoruz da.  Başkan Saygılı da  bir zahmet ayda bir bu toplantılara katılsın.’ Belediye başkanının meclis toplantılarına katılması önemli.  Şehirle alakalı kararların yetkilerin alındığı toplantılar bunlar.   Hatırlarım da Veli Korkmaz döneminde meclis toplantıları sonrası Korkmaz, belediye meclis üyelerini makama davet eder çay içerler samimi ortam oluşurdu.  Şehirle alakalı sohbetler edilir, fikirler paylaşılırdı. Bu vesile ile çalışmalara destek olan muhalefet üyeleri de önemsenirdi.  Başkan Saygılı bu konuda daha hassas davranmalı. Böyle giderse ilişkiler zayıflayabilir. Daha yeni dönemin 1. yılında sitemler gelmeye başladıysa bu konu dikkate alınmalı.

HAYDAR ALBAYRAK'A BİR ÖNERİ 

Son günlerin gündemde ki ismi Haydar Albayrak’a buradan bir öneride bulunmak istiyorum.  Takip ettiğim kadarıyla spora özellikle de Kırıkkalespor’a büyük bir ilgi duyduğunu görüyorum.  İçerde dışarıda hemen hemen her maçına gidiyor. Taraftarlarla arasında sıcak bir bağ kurdu. Hatta diyebilirim ki son zamanlarda taraftarın kendine en yakın hissettiği isimlerden biri olmayı başardı. Neden Kırıkkalespor başkanlığını düşünmüyor?  Ekonomik durumu iyi.  Bürokrasi, siyaset ve iş dünyasında  çevresi var. Arkasında Gordion gibi büyük bir inşaat firmasının da olduğunu düşündüğümüzde finansal sorunlarda yaşamaz. Taraftarında Albayrak'ın başkanlığına  sıcak bakacağını hatta ciddi manada destekleyeceğine inanıyorum.  Neden olmasın? Benden önermesi…

 Bu yazı 2646 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI