Bugun...
Reklam
Reklam
BU ŞEHRİN ADINA LEKE SÜRDÜRMEYİN


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

Kırıkkale Belediyesi periyodik zamanlarda Kırıkkale Üniversitesi 1.sınıf öğrencilerine şehir turu yaptırıyordu. Böylece ‘4 yıl okuyup Kırıkkale’yi görmeden gidiyorlar’ sözünün geçerliliğini bitirmişti. Vali Yunus Sezer, Çeşnigir Köprüsü’nü restore ettirerek turizme kazandırıyordu. Balışeyh Kaymakamlığı Lavanta Vadisi ile yol boyunda görsel bir şölene evsahipliği yapmanın adımlarını atıyordu. Yahşihan Belediyesi uçurtma şenliği ile sosyal hayata bir katkı sunuyordu. Nüfusa göre en fazla şehit veren il olarak büyük bir eksiklik olan şehitlik anıtı yine Vali Sezer’in girişimleri ile Kayseri yolu üzerine yapılacak, böylece Kırıkkale’yi görmeden gelip geçenler bir resim çekinmek için dahi olsa şehre uğrayacaklardı. Yani herşey Kırıkkale imajına katkı sunmak adına iyi gidiyordu. Hatta Müge Anlı bile artık Kırıkkale üzerinden program yapmayı bırakmış böylece şehrin adı olumsuz mana da konu olmuyordu.

Ama Üniversite Rektörümüz Sayın Ersan Aslan tüm bunlara ‘dur’ dedi. Sanki ‘şehrinizin adı bu kadar güzelliklerle anılırsa nazar değer’ der gibi pat diye kep atma törenini iptal etti. Üstelik tam da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın arefesinde. Atatürk’ün İstiklal mücadelesini başlatmasının 100.yıldönümü öncesinde. Üniversiteli gençler bayrama hazırlanırken ne yazık ki bayramları zehir oldu. Gerekçe olarak resmen açıklanmasa da tören esnasında oluşacak trafik yoğunluğu gösterildi.

Oysa her yıl Başpınar Stadyumu’nda bu tören gerçekleşiyor, mezun öğrencilerin aileleri şehre geliyor hem Kırıkkale güzel bir organizasyonla tanıtılıyor hem de ekonomik bir girdi sağlanıyordu. Üstelik bu yıl ekonomik kriz had safhada olup bir nebze olsun bu tören esnafa can suyu olacaktı. Rektörün bu iptal kararı ile birlikte Twitter üzerinden #mezunlarKEPatmakistiyor etiketi ile binlerce tepki twiti atıldı. Öğrenciler Cumhurbaşkanı’na kadar seslerini duyurmaya çalıştılar. Hatta chane.org üzerinden Türkiye çapında imza kampanyası başlatıldı. Şu ana kadar rektör kararından dönmüşse benzemiyor.

Bu töreni sadece kepleri gökyüzüne fırlatma olarak görmek büyük bir haksızlık olur. Bakın bir öğrenci o töreni nasıl anlatmış ‘Siz sadece bizim kep törenimizi elimizden almıyorsunuz. Coşkuyla mezun olma hayalimizi, annemizin babamızın gururla başımızı okşama hayalini, Kırıkkale Üniversitesi'ni tercih eden gençlerin okudukları üniversiteye dair umudunu elinden alıyorsunuz.’

Dünden bu yana tüm öğrenciler bu yıl üniversite sınavına girecek öğrencilere ‘sakın Kırıkkale Üniversitesini yazmayın bir kep bile attırmıyorlar’ diye çağrıda bulunuyorlar. İşte bir öğrencinin paylaşımı; ‘ Bir insan,bir okulu tercih edip geldi diye bu kadar pişman edilemezdi kkü bu hatayı sürekli yüzümüze vurdu. Lütfen üniversiteye hazırlanan her öğrenciye bu rezil okulu yazmamaları için uyarılarda bulunun ve elinizden ne geliyorsa yapın’

Yarın birgün muhtemelen ulusal haberlerde bu olay gündeme gelecek. Kırıkkale Üniversitesi ve şehri bir mezuniyet törenine bile izin verilmeyen il olarak anlatılacak. Aylardır Vali Sezer’in Kırıkkale Turizmi için uğraşları bir iptal kararı ile yerle yeksan olacak. Kırıkkale Belediyesi aracılığı ile şehri gezen 1.sınıf öğrencileri ‘geziyoruz da ne olacak mezuniyet törenimiz dahi yapılmayacak’ diye geleceğe umutsuz bakacaklar. Dahası sosyal medya da alay konusu olacağız. Bakın bir başka Twitter kullanıcısı ne önermiş ‘E Kırıkkale Üniversitesi'nde git-gel yapan öğrenciler de Ankara-Kırıkkale arası yolda oldukça trafiğe sebep oluyor okulu da kapatın komple ‘

Sayın Rektör Aslan; bu hatadan bir an önce dönmenizi bekliyoruz. Hatta bugün bayram günü gençlere bayramlarını mutlu bir şekilde yaşamalarına izin verin. Sayın Valim, sayın milletvekilleri, sayın belediye başkanım. Yönetiminde olduğunuz Kırıkkale’nin adının bu şekilde lekelemesine izin veremezsiniz. Biliyoruz ki sizler bu şehri seviyorsunuz ve bu şehrin daha iyi olması için çalışıyorsunuz. O halde Rektörün bu karardan dönmesi için gerekeni yapmalısınız. Bu karar yanlış bir karardır. Lütfen müdahale edin. Siyasi parti temsilcileri, STK’lar tepkinizi gösterin. Korkmayın en fazla bir yakınınızı üniversite de işe aldıramazsınız ki zaten kendi yakınlarından size fırsat kalmıyor. Bu ayıba ortak olmayın. Kırıkkale Üniversitesi başarı sıralamasında zaten oldukça kötü. Bir de bu konuda adı çıkarsa Kırıkkale Üniversitesi, öğrenciler için ancak son çare olarak tercih edilir bir pozisyona girecek.

Son sözüm de Yahşihan Belediye Başkanı Sayın Osman Türkyılmaz’a. Tebrikler Türkyılmaz. İlçende ki üniversitenin iptal kararına karşılık öğrencilere ‘yer beğenin ben yapıyım’ diyerek gönüllere girdiniz. Üniversite öğrencileri size ‘öğrenci dostu’ derken boşuna dememişler.Bu yazı 2808 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI