69480247
Bugun...
EMİNE BULUT ÖLDÜ BİZ SEYRETTİK!


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

13 Mart 1964 tarihinde Kiity Genovese adında bir Amerikalı kadın gece saat 03.15’de bir katil tarafından evinin önünde bıçaklanarak öldürülüyor. Katilin genç kadını öldürmesi yaklaşık yarım saat sürüyor. Cinayet önceleri haberlerde bir kadın cinayeti olarak sıradan bir şekilde geçiyor. Katil Winston Moseley olaydan 6 gün sonra hırsızlık yaparken yakalanıyor ve cinayeti itiraf ediyor.
 

Moseley kadınları öldürme sebebini şu şekilde açıklıyor; ‘Kadınları öldürmeyi tercih ediyorum çünkü onları öldürmek daha kolay ve pek direnmiyorlar.’ Bir süre sonra basın olayı görüp haber vermeyen Genovese’nin komşularına dikkat çekiyor. Yapılan inceleme sonrası 38 komşusunun cinayeti gördüğünü ancak kadına yardım etmedikleri ortaya çıkıyor. Sonra psikolog ve sosyologlar bu 38 kişinin davranış sebeplerini irdeliyorlar. Ve ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor. Sorumluluğun yayılması olarak adlandırılan bu davranışa göre; olaya tanık kişilerin hepsi bir başkası mutlaka polise haber verir veya müdahale eder diye duyarsız kalmıştır. Kadın da bu nedenle kalabalığın ortasında öldürülmüştür. (Genovese Sendromu) 
Birisi çözer,
Birisi yardımcı olur,
Biri mutlaka görmüştür, düşüncesi ile sorunu, problemi ve sıkıntıları başkasına atmak. Sonuç; etkisiz güçsüz, zayıf hatta sıfır tepkiye neden olur. Toplumsal refleks azalır ve zorba istediğini yapar.

Pazar günü akşama doğru Kırıkkale de bir kadın hemde çocuğunun gözü önünde eski eşi tarafından boğazı kesilerek canice öldürüldü. Herkes olayı sıkça rastlanan bir kadın cinayeti olarak gördü ve konu kapandı. Sonra bir video ortaya çıktı. 19 yaşında bir gencin çektiği video. Video, Emine Bulut’un boğazı bıçaklanmış bir halde ‘ölmek istemiyorum’ diye haykırışını, 10 yaşında ki kızının annesine sarılarak ‘ne olur ölme anne’ diye yalvarışını gösteriyordu. O video meslektaşlarımız tarafından kullanıldı ve bir anda herşey değişti. Cinayetten 5 gün sonra 'EmineBulut' etiketi açıldı. 1 milyona yakın paylaşım yapıldı. EmineBulut etiketli paylaşım dünya da 1.sıraya oturdu. Siyasetçilerden spor kulüpleri sanatçılara herkes Emine Bulut’un ‘ölmek istemiyorum’ haykırışını dile getirdi. Oysa ki Emine öleli 5 gün olmuştu ama sesi ancak duyuldu. Devlet bile o videoda ki görüntülerden sonra 10 yaşında ki çocuğun psikolojisini hatırladı. Belki de o video ve Emine'nin haykırışı kadın cinayetlerine bakışımız için bir dönüm noktası olacak.  

Türkiye Emine’nin öldüğünü 5 gün sonra farketti, Kırıkkale olarak bizde. Emine ölmeden birkaç dakika önce haykırmıştı ‘ölmek istemiyorum’ diye. Haykırışını o video sayesinde duyabildik. Gariptir videoyu çeken çocuk da gözaltına alındı. Kimileri onu suçladı 'video çekeceğine ambulansı arasaydın' diye. Oysa orada sadece o çocuk yoktu. Onlarca insan gördü cinayeti. Kimse müdahale etmedi. Kimbilir belki de hepsi Genovese sendromunda olduğu gibi ‘nasıl olsa birisi müdahale eder, 112’yi arar’ diye düşündü.  

Ve belki de en büyük eksikliğimiz ilk yardımı bilmememiz. Boğazından kanlar fışkıran birinin ayakta kalmamasını, yere yatırıp boğazına tampon yapılmasını, ayaklarının yukarı kaldırılmasını hiçbirimiz bilmiyorduk. Sadece izledik ve üzüldük. Sonra Emine’nin ‘ölmek istemiyorum’ dediğini dinledik ve öldürene lanet okuduk. Yine ne gariptir tepki gösterirken ana bacı sövdük yani kadın cinayetine tepkimizi yine kadınlara hakaret ederek verdik.

Emine öldü. Emine ölürken ‘ölmek istemiyorum’ dedi ve 5 gün sonra bunu duyduğumuz için bütün gündem Emine Bulut oldu. Ya ölürken çığlığını duymadığımız, duymayacağımız yüzlerce kadın ne olacak? Winston Moseley kadınları öldürmesinin sebebini; kolay ve direnememeleri olarak gösteriyordu. Emineler yine ölecek. Biz önce seyredeceğiz, nasıl olsa biri müdahale eder diye sorumluluğumuzu başkasına yıkacağız, nasıl ilk yardım yapılır yine öğrenmeyeceğiz, sonra sosyal medyadan cinayete tepki göstereceğiz. 

Kadın öldürmek kolaydı çünkü onlar direnemiyorlardı. Biz de onlar ölürken seyrediyorduk. TV’lerde öldürmeyi meşrulaştırsan mafya dizilerini seyrediyorduk. Kadına şiddet içeren sözde aile dizilerini seyrediyorduk. Neyse  seyretmeye devam edelim nasıl olsa sonra üzülürüz değil mi?


Bu arada sormadan geçemeyeceğim; kendi meslek grupları ile ilgili yada konu siyasi bir olay olduğunda taraf oldukları kesim için adeta bülbül kesilen Kırıkkale de ki sendikalar, meslek kuruluşları 5 gün boyunca neden tek kelime etmediler? Emine Bulut’un suçu sadece anne olmak mıydı da susmayı tercih ettiler? Kendi meslek çalışanlarından biri olsaydı yine bu kadar sessiz kalırlar mıydı?

Son olarak Dursun Ali Erzincanlı’nın Emine Bulut cinayeti ile ilgili paylaşımını altına imza atarak sizlere sunuyorum;
Erkek şiddeti değil bu!
Vahşeti!
...
Kanun başka birşey;
Adalet başka!
...
Malesef yine kanunlar uygulanacak ve insanlar, adalet aramaya devam edecek.

Erzincanlı’nın dediği gibi bu bir vahşet. İnşallah bu defa adalet yerini bulur ve Eminelerin sesi ölmeden önce duyulur...

 Bu yazı 1769 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI