69480247
Bugun...
KESKİNLİ VE KIRŞEHİRLİ SEÇMENDEN MESAJ VAR & MHP MİTİNGİ İYİYDİ


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

31 Mart seçimleri için geri sayım başladı. Bugün itibariyle 18 gün kaldı. Partiler ve adaylar yavaş yavaş son hamlelerini yapıyorlar. Dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli mitingi gerçekleşti. Mitingle ilgili sadece tek kelime ile şunu söyleyim; iyiydi. Aşağıda daha geniş değerlendirme yapacağım. Lakin bu miting hadisesi artık yerini salon toplantılarına bırakmalı. Salon toplantıları bana göre daha etkili bir yöntem. Bu noktada 2 hafta içerisinde 2 salon toplantısı gerçekleşti. Bir mesaj verme anlamında da önemli toplantılardı.

İlkinde Kırşehirliler ikincisinde ise Keskinliler Mehmet Saygılı’ya desteklerini ortaya koydular. Bu iki toplantı, içinde bulunduğumuz seçim sürecinde yukarıda da dediğim gibi önemli bir mesaj içeriyordu. Malumunuz Saygılı’nın rakiplerinin biri Kırşehirli (Mahir Yılmaz) diğeri Keskinli ( Serdar Yarar). Saygılı ilk adaylığından (2014) bu yana bölgecilik karşıtı bir duruş sergiliyor. Kırıkkalelilik vurgusuna dikkat çekiyor. İşte bu iki program bu duruşun karşılığı gibiydi. Kırşehirli ve Keskinli iki adayın karşısında her iki bölgeden hatırı sayılır seçmen kitlesi 31 Mart seçimleri için tercihlerinin Saygılı olduğunu gösterdiler. Yani bu seçimde birileri tarafından özellikle kaşınmaya çalışılan bölgecilik hastalığına her iki bölgenin seçmeni de geçit vermeyeceklerini net bir şekilde ifade ettiler.   

Kırşehirliler toplantısı 5-6 kişinin organize ettiği bir programdı. Salon doluydu. Keskinliler toplantısı ise sadece Çakır-Elvan Yıldırım kardeşler tarafından organize edildi. Salonun içi de dışı da tıklım tıklım doluydu. Birçok katılımcı ayakta programı izledi. Resimlerde de görmüşsünüzdür. Toplantıya belediye çalışanı ya da teşkilat üyeleri özellikle davet edilmedi.  Yıldırım Ailesi’nin sevenleri tek boş yer kalmayacak şekilde doldurmuştu salonu. Keskinliler Toplantısı son zamanlarda gördüğüm en geniş katılımlı salon toplantısı oldu. Burada Çakır Yıldırım’ın payı çok büyük.  Çakır Yıldırım’ın daveti ile salonu dolduran Keskinliler bir taraftan bölgeciliğin artık son nefesini verdiğini gösterirken diğer taraftan hem Saygılı’nın yanında olduklarını hem de Çakır Yıldırım’a verdikleri değeri ortaya koydular.

Burada şehrinizin önde gelen iş insanlarından Çakır Yıldırım hakkında da birkaç  cümle yazmak istiyorum. Yıldırım, Başkan Saygılı’nın ‘yol arkadaşım’ dediği bir isim. 2014 seçimlerinde olduğu gibi Saygılı’nın belediye meclis listesinde kontenjan adayı. Yıldırım’ı çok fazla Saygılı’nın çevresinde, sağında-solunda görmeyiz aslında. Öyle seçim bürosunda da her daim görünmez. Fotoğraf karesinde yer alıyım çabasına da tanık olmadım. Çakır Yıldırım olması gerektiği yerde, olması gerektiği zaman olan bir isim. Keskinliler toplantısı ile bunu gördük. Öyle bir kalabalık topladı ki üzerine çıkabilecek bir programın yapılacağına ihtimal vermiyorum. Bu da Yıldırım Ailesi için bir gurur kaynağı olmalı.

Bu seçimde yeni bir salon toplantısı yapılır mı bilmiyorum ama bundan sonra ki seçimler de adaylar bu tarz toplantılara daha çok ağırlık vermeli. Caddede esnaf gezip el sıkmaktan çok daha etkin bir propaganda yöntemi olduğu aşikar.   

Gelelim MHP mitingine. Açıkcası beklediğimin üzerinde bir katılım vardı. Meydan hatırı sayılır bir ölçüde doluydu. Uzun süredir Kırıkkale de miting yapmayan Bahçeli partililerinin ilgisinden memnun bir şekilde ayrılmıştır. Miting MHP’lilere de bir moral oldu. Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve İl Başkanı Nuh Dağdelen’in Bahçeli’yi miting alanında karşılaması da Cumhur İttifakı ruhuna yakışır bir davranıştı. Mitinglerde evsahibi teşkilatlardır. Artısı ya da eksisi teşkilata yazar. Bu nedenle burada ki artıyı da ben MHP il-ilçe teşkilatına yazıyorum. Derslerine iyi çalışmışlar. İl Başkanı Erdal Baloğlu, adaylarla teşkilat üyelerini başarılı bir şekilde organize etmiş. Tanıtım da iyi yapılınca ortaya böylesi başarılı bir miting organizasyonu çıkmış oldu. Baloğlu ve ekibini tebrik etmek gerekir. Artı bir etken de bu dönem MHP’nin özellikle ilçelerde oldukça iddialı olması. Bunun da katılımın bir tık daha fazla olmasında rolü var diye düşünüyorum.

Seçim ne olur, kim önde gidiyor derseniz onu da artık bir sonra ki yazımda daha geniş bir şekilde ele alalım…
 Bu yazı 3761 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI