69480247
Bugun...
‘KOCA’MAN ADAM


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

Titreyen bir sesle ‘hastamı kaybettim’ dedi. Koronavirüsle ilgili ilk ölüm haberini verirken karşımızda bir bakan yoktu.  Bir hekim olarak ses tonunda ki üzüntüsü çok belliydi. Dünya genelinde 7 bin ölüme neden olan koronavirüs nedeniyle ülkemizde ilk defa bir ölüm vakası yaşanıyordu. Ölen şahıs öyle 20’li yaşlarda genç bir delikanlı  yada 45-50’li yaşlarda bir insan da değildi. 89 yaşında ömrünün artık son demlerini yaşayan biriydi. Muhtemelen zaten bazı hastalıkları da vardı.  Yine de ilk ölüm vakasını bildirirken canının yandığı çok belliydi. Siyasi bir manevra yapmıyordu.  Sahte bir üzüntü görüntüsü sergilemiyordu. Doğaldı.  Bir yakınını kaybetmiş biri kadar doğaldı.

Bazı zamanlar bazı olaylar kahramanlar ortaya çıkarır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir kahraman mı onu sadece bir olayda belirleyemeyiz. Evet koronavirüs olayı bugün dünyanın başına büyük bir bela olan önemli bir kriter. Binlerce insan hayatını kaybediyor.  Gıpda ile baktığımız batılı ülkeler birer birer olağanüstü hal ilan ediliyor. Mevcut şartlarda öncesinde alınan tedbirler ve uygulamalarla hali hazırda 97 vaka ile ülkemiz iyi bir sınav veriyor. Bunun başında ki adam için de sırf bu vaka özelinde kahraman diyebiliriz miyiz? Neden olmasın. Marifet iltifata tabidir.

Yeni hükümet modeline ilk zamanlar bende şüpheyle baktım. Hatta çokda beğendiğimi söyleyemem. Ama ülkemizde ardı ardına yaşananlar benim bakış açımda bir değişikliğe neden oldu. Elazığ depreminde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Suriye ile sahada verdiğimiz mücadelede Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ve son koronavirüs olayında da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sergiledikleri performans  bu modele haksızlık ettiğimi düşündürdü. Üstelik hep tek adam eleştirilerinin olduğu bir ortamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok bu insanları görmemiz, Erdoğan’ın arka planda kalması dikkate değerdi. Dün Erdoğan’ı tek adam diye eleştirenler bugün niye ortaya çıkmıyor diye eleştiriyorlar. Koronavirüs olayında  Sağlık Bakanına toplumun her kesiminden övgüler yağarken, onu görevlendiren Erdoğan’a başarıda pay vermemek haksızlık değil mi?

Koronavirüs olayında bir iyi noktadayız.  Dünya binlerce ölüm verirken biz henüz tek ölüm haberine üzülüyoruz.  Avantajımız bizde ki vakaların belirli bir dönem sonrası (virüse çare bulunma aşamasında) ortaya çıkması.  Bilim dünyası önemli ölçüde gelişme kaydetti.  Virüsün çıktığı Çin normale dönüyor.  Ardı arkasına tedavi yöntemi haberleri geliyor. Hükümetimiz tedbirleri zamanında ve yerinde alındı. Halkımızın da biraz bilinçli davranması halinde inanıyorum ki bu olayı en az hasarla atlatan ülke biz olacağız. Bugün için alacağımız tedbirlere ve göstereceğimiz sabra ihtiyacımız var. Yakın bir zamanda Sağlık Bakanı Koca’yı kan çanağına dönmüş gözlerle hatırlayacağımız günleri göreceğiz inşallah.

ANKARA ÖRNEK OLDU

Sağlık Bakanı Koca ile birlikte bir isimden daha bahsetmek istiyorum bugün.  Ekrem İmamoğlu İstanbul’u kazanırken oda Ankara’ya başkan olmuştu. Ama İmamoğlu kadar konuşulmadı. Görevde ki bir yılında öyle İmamoğlu gibi şehrinden çok ülke gündemine ilişkin açıklamalarla gündeme gelmedi. Şehriyle ilgilendi. İşini yaptı. Koronavirüs olayında da örnek bir belediyecilik gösterdi. Evet bahsettiğim isim Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş. Neler mi yaptı?

1- Koronavirüs konusunda belediyede bir komisyon oluşturdu.

2- Şehrin her noktasında her gece dezenfekte çalışmasını yaptırdı. Duraklar, metro, gibi yerlerg ünde iki defa dezenfekte ettirdi. 

3- Broşürlerle, reklam çalışmaları ile halkı bilgilendirdi.

4- Su borcu nedeniyle suyu kesilen abonelerin 2 ay süreyle su kesintisini durdurdu

5- 12 yaşından küçük çocuğu bulunan belediye çalışanı annelere izin verdi

6- Belediye çalışanlarının yemeklerini kumanya sistemine çevirdi

7- Virüs nedeniyle oluşan şartlarda belediyeye kira ödeme güçlüğü çeken kiracıların kira ödemelerini iki ay erteledi

8- Okulların tatil olması nedeniyle öğrencilerin indirimli abonman kartlarına kullanılmayan bakiyelerini geri yükledi.

Mansur Yavaş koronavirüs döneminde ki uygulamaları ile örnek belediyecilik hizmeti sundu. İlimizde de imkanları ölçüsünde güzel çalışmalar yapan başkanlarımızı unutmayalım. Çalışan annelere izin veren Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, bir ekip oluşturup yaşlı ve hasta vatandaşların ihtiyaçlarını temin eden Sulakyurt Belediye Başkanı İsmail Bildik, vatandaşların özel araçlarına ücretsiz dezenfekte  hizmeti veren Bahşılı Belediye Başkanı Recep Zafer Tekin.

KIRIKKALE BELEDİYESİ SINIFTA KALDI

Kırıkkale Belediyesi mi? Sağolsunlar su borcu olan vatandaşlara internetten ödeme imkanı getirdi. Sosyal medyada bir paylaşım gördüm dün.  Kırıkkale Belediyesi’nin bu süreçte ki çalışmalarını anlatan en güzel yorum bu olabilir. Diyor ki vatandaş; ‘Kırıkkale Belediyesi. Sorun sadece 80 ille sınırlı galiba bizi etkilemiyor sanırım lütfen biraz ilgilenin.’ Kırıkkale Belediyesi’nin bu süreçte biraz sınıfta kaldığını söyleyebiliriz.  En azından şehrin ana caddelerine el dezenfekte cihazı koyabilir, vatandaşa kolonya-ıslak mendil dağıtabilir, caddeler zaman zaman yıkanabilir, bilgilendirme broşürü yaptırabilirdi. Sadece ilaç sıkma ile geçiştirmeyebilirdi.  Neyse daha yeni başladık. Henüz süreç devam ediyor. Yaparlar belki. Acele yargıya varmayalım…Bu yazı 1232 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI