69480247
Bugun...
SOYLU COŞKUSU & 31 MART SEÇİMLERİNİ KİM KAZANIR?


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

31 Mart seçimleri için ikinci mitingde gerçekleşti.  İlkinde MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli gelmişti. O mitingle ilgili düşüncelerimi yazmıştım. Bu defa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Cumhuriyet Meydanı’nda Kırıkkalelilerle buluştu. Beklendiği üzere meydan doldu.  Beklendiği üzere diyorum çünkü Süleyman Soylu özellikle Anadolu’da çok sevilen bir isim. Bakanlığı döneminde PKK’ya ve uyuşturucuya karşı verdiği mücadele, bunun yanı sıra söylemleri ile Anadolu insanınıN gönlünde taht kurdu.

Meydanda ki isim bir lider değildi. En azından şimdilik. Kırıkkalelilerin ilgisi ise üst düzeydeydi. Örneğin 24 Haziran seçimleri öncesinde gerçekleşen Binali Yıldırım mitinginden çok çok daha iyiydi. Soylu meydanı daraltacak bariyer istememiş. Sahne, emniyet binasının hemen karşısına kurulmuş. İleri taşınmamış. Bunları niye anlatıyorum. Meydan geçmiş mitinglerdekinin aksine bu mitingde daraltılmamış.  Sadece meydan değil meydana çıkan yollarda doluydu.  Ve tekrar ediyorum sahnede bir lider değil hükümetin 16 bakanından birisi vardı.

Soylu konuşmasına saatler 18.00’ı geçerken başladı. Yaklaşık bir buçuk saat kürsüde kaldı.  Diğer mitinglerden bir başka fark kalabalık dağılmadı. Soylu’nun konuşması bitene kadar meydandan ayrılmadı. Halkın coşkusu iyiydi. Sadece ön saflar değil en arkalardan bile coşkuya katılım oldu.  Özellikle Soylu’nun Mehmet Saygılı’nın elini tutup ‘Saygılı’yı seviyor musunuz’ sorusuna verilen güçlü evet dikkat çekiciydi. Hani Rahmetli Osman Bölükbaşının sap-tane meselesi gibi. Meydanı dolduran kalabalık sadece dinlemeye gelmemiş. Açıkça destek vermeye gelmiş.

Soylu müthiş bir hatip. Halkı etkilemesini,  coşturmasını iyi biliyor. Malzemesi de iyi. PKK, uyuşturucu ve FETÖ. Kısaca damardan giriyor. Bu üçüne karşı başarısı da ortada.  Devlet protokolüne uygun  konuşmuyor.  Senin benim gibi bodosloma dalıyor. HDP’li vekiller için vekil demiyor terörist diyor.  ‘Yürüyeceklermiş başlarını çıkartırsam adam değilim’ diyor. ‘Dayayın sırtınızı şimdi dört duvara’ diyor.  Bu konuşmaların karşılığını da büyük bir coşku olarak alıyor.

Süleyman Soylu mitingi çok iyiydi. Şunu söyleyebilirim son yıllarda gördüğüm en iyi mitingdi. Konuşmasının sonunda  Kırıkkale’ye özel mesajlar veren Soylu, jandarma eğitim birliği ve jandarma lojistik deposu için tüm işlemlerin bittiğini müjdeledi. Ve sonunda da Saygılı’nın elini tutup halktan destek istedi. Saygılı için ‘su kaynatmamış’ tabirini kullandı. ‘Bırakın lekeyi üzerinde bir is bile yok, dürüst çalışkan başkan’ dedi.

Peki gelelim Soylu’nun ‘emrindeyim’ dediği, büyük övgüsüne mazhar olan Saygılı’ya.  Soru şu; Saygılı yeniden kazanır mı?  Anket sonuçları yayınlayamıyoruz çünkü yasak geldi. Zaten asıl anketin sonucunu almaya da şurada  6 gün kaldı. Size sadece şunu söyleyim; Saygılı’nın geçtiğimiz dönem aldığı oyun 2 ila 6 puan üzerinde bir oy alması bekleniyor.  Geçtiğimiz seçimlerde yüzde 44 almıştı. Onu da hatırlatalım. Gerek AK Parti gerekse de diğer partilerin yaptırdığı anketlerde Saygılı hep birinci çıkıyor.  Diyeceksiniz ki diğer partilerin anketinde birinci çıktığını nereden biliyorsun. Onu da MHP ve İYİ Parti temsilcilerinin sözlerinden çıkarıyorum.  MHP Milletvekili Halil Öztürk katıldığı bir canlı yayında diyor ki ‘AK Parti ile yarışıyoruz. ‘ İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’da Kırıkkale ziyaretinde diyor ki “Anketlerde AK Parti ile başabaş durumdayız’

MHP kendine rakip olarak AK Parti’yi görüyor. İYİ Parti’de rakip olarak AK Parti’yi görüyor. Her iki parti birbirlerini adeta yok sayıyorlar. Bu duruma göre AK Parti’nin seçimin favori partisi olduğu sonucunu çıkarmak zor olmasa gerek.  Ve yine söylüyorum her iki partide ki dostlarımdan aldığım bilgilere göre yaptırdıkları anketlerde birinci parti açık ara AK Parti çıkıyor. Sürpriz olur mu tabiki seçim bu. Oylar gizli veriliyor. Ama ben bir sürpriz beklemiyorum.

Bu arada birkaç gündür MHP kanadı Metropoll Araştırma Şirketi tarafından yapılmış bir anket sonucunu paylaşıyor.  Yüzde 37 ile MHP’nin birinci parti olduğu bir anket. Şirket sahibi ile geçmişte bir hukukumuz olmuştu. Kendisi ile Ayrıntı Dergisi’nde bir röportaj yapmıştım. Oradan bir tanışıklığımız var. Anketin detaylarını öğrenmek için Sayın Özer Sencar’la görüştüm.  Böyle bir anket çalışmalarının olmadığını, Kırıkkale’de bu seçim döneminde herhangi bir anket yapmadıklarını söyledi.  Bunu da bir dip not olarak düşelim.

Son 6 günü içinde oylarda bir farklılık olur mu derseniz; adayların belli olduğu günden bu yana yapılan anket çalışmalarına baktığımız zaman oylarda belirgin bir düşüş yada yükseliş görülmüyor. Yani tüm adaylar ilk başta olduklarından çok farklı bir yerde değiller.  Sadece yüzde 20’lerde başlayan kararsızlar yüzde 5’lere kadar geriledi.  Soylu’nun gelişi ve düzenlenen miting AK Parti’ye artı olarak yazacaktır. Birinci parti ile ikinci parti arasında tahminim 10 bin oy fark olur.  Peki ikinci kim olur; kimin olduğu çok önemli değil çünkü tarih ikincileri değil birincileri yazar…

 Bu yazı 5415 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI