Bugun...
VALİ BEY GİTMEK İSTİYORMUŞ


Murat BULUT
Murbu@hotmail.com
 
 

Vali Bey gitmek istiyormuş.  Evet evet yanlış duymadınız. Bunu birkaç önemli isimden duydum. Daha bir yılını doldurmadı ama şehrimizden gitmek istiyormuş.  Oysa sevdiydi Kırıkkale’yi.  Kırıkkale’de onu. Allah var güzelde hizmet ediyordu.  Kısa sürede halkın gönlüne girmeyi başardı.  Hatta (diğer valilerimiz alınmasınlar) ilk defa bu kadar çok çalışkan ve sevilen bir valimiz oldu.  Gözüken o ki ona da bir sahip çıkamıyoruz. Peki neden gitmek istiyor gelelim asıl konumuza;

Dün haberimizi okumuşsunuzdur. Meslek lisesinin yıkılmayacak olan taş binasının akibeti  Vali Bey’i biraz üzmüş.  Öğrendiğimize göre konu şu;  milli eğitim bakanlığı taş binanın okul olarak kalmasından yana. Buna sebepte orada ki öğretmenler. Bir kısım öğretmen,  Yahşihan’da ki yeni yapılan okula gitmemek için okullarını vermemek istiyorlar. Bu konuda da sürekli bakanlığa yazı yazıyorlar.  Orada kendilerine destek olan birkaç yönetici bulmuşlar. Bakanlıkta öğretmenlerinden yana tavır alıp binayı devretmiyor. Vali Yunus Sezer ise binanın bir şehir müzesi olmasını istiyor. Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’da aynı düşüncede.

Hatta Başkan Saygılı’nın, seçim döneminde de vaat ettiği projelerinden biri  meslek lisesinin yeşil binalarının yıkılıp Kırıkkale Evleri’nin devam projesini hayata geçirmek. Şimdi bir düşünelim;  taş bina müze olmuş. Gerek MKE’de yapılan tarihten bugüne silahların, gerek ilimizde zaman zaman çıkarılan tarihi eserlerin  sergileneceği bir müzemiz var. Hemen yanında sosyal bir alan.  İçerisinde küçük işletmelerin yer aldığı, yeşillikli bir bölge.  Yanıbaşında Nur Camii. Lütfen bi hayal edin.  Güzel olmaz mı? Şehir dışından gelen misafirlerimizi gezdireceğimiz bir bölge.  Yol boylarına müze, Kırıkkale Evleri ve Nur Camii’nin tanıtan görsellerden de yaptık mı, belki ilk defa 50’ye yakın ilin geçiş güzergahında olmamızın faydasını görürüz.  İnsanlar şehre girip buraları gezebilir.  Şehrin tanıtımına önemli bir katkı sunar. Bunlar olmayacak şeyler değil. Ama sığ düşünüp bunlara engel olunmazsa.

Vali Bey binanın müze olmasını çok istiyor. Karşısına çıkan engeller nedeniyle de biraz sitemli. Bir süre sonra çekip gideceği şehre bir eser bırakmak niyetinde iken bu şehrin kalıcıları buna engel olma derdinde. Bundan dolayı birkaç sohbetinde gitmek istediğini söylemiş. İnşallah bir kızgınlık sonrası söylenmiş sözdür.  Niyeti ciddi değildir. 

Tabi şehir olarak bizimde yapmamız gerekenler var.  Binanın müzeye dönüştürülmesi yönünde bir kamuoyu baskısı oluşturabiliriz. Bakanlığa mail atarak, sosyal medya da bakanlığı etiketleyip yazılar yazarak Vali Bey’in girişimine destek olabiliriz. Zaten okulun büyük bir bölümü taşındı. 630 öğrencinin 500’ü Yahşihan’da ki okula gidiyor.  Geriye 100 öğrenci kalmış. 3-5 öğretmenin rahatı için bu güzel proje yarıda kalmasın. Gelin bi el verelim. Hep devletten bekliyoruz.  Haydi Kırıkkale bir kez olsun sesimizi çıkaralım. STK’lar yıllardır uyuyorsunuz bi uyanın.  Bu şehirden geçinip gidiyorsunuz bi konuşun. Dün Mimarlar Odası destek açıklamasını yaptı. Hadi korkmayın sizde yapın.  Merak etmeyin o sıcak koltuklarınızdan olmazsınız. İleride en azından torunlarınıza anlatacak bir hikayeniz olur. Bu şehrin bir eksikliğini gidermek için bizde ses verdik diyebilirsiniz. Yoksa zaten bir süre sonra silinip gideceksiniz.

Vali Bey gitmek istiyormuş. Gitmemeli. Bizler hiçbir valiyi bu kadar sevmedik.  Biliyorum o da bizi sevdi. Bir kızgınlıkla söylediği bir söz. Ama aklına gelmesi bile bizim için bir ayıp. Hadi bu defa biz ona destek verelim ve şehrimize bırakacağı esere sahip çıkalım.Bu yazı 4736 defa okunmuştur.

YORUMLAR
5 Yorum

Emir KOÇ
14-09-2019 19:57:00

Valibeyi yedirmeyiz úç beş öğretmene kim gitmek istemiyor sa Yahşihan a onları ildisina göndersin

Mücahit öz
12-09-2019 20:59:00

Valimizin projelerini destekliyoruz. Bu şehrin müze dışında da bir çok eksiği var. Valimizin kırıkkale ye ciddi katkıları oldu daha da olacağı inancındayım.

Demet Kalkan
12-09-2019 15:32:00

Gitmesin cimere yazalım

Zeynep Çakır Göçer
12-09-2019 13:45:00

Valimin yanindayim, bu şehrin doğrulmaya ihtiyacı var,yeter yıllardır köy düzeninden kurtulsun artık.. Valimizin projesini destekliyorum

Yılmaz Qırımlı İDİK
12-09-2019 13:10:00

Valimiz Yunus Sezer beye Kırıkkaleliler olarak sahip çıkacağız. Valimizin gitme fikrinden cayması için ne gerekiyor ise onu yapacağız.Bizler valimizi çok sevdik,Valimizin arkasındayız.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI