69480247
Bugun...
Reklam
Sözde Akademisyenler


Şaban KUTLUCA
saban.kutluca@hotmail.com
 
 

Geçtiğimiz günlerde 1128 akademisyen tarafından yayınlanan skandal, bana göre daha da öte bildirge yayınlandı.

Devletin sağladığı ekonomik, siyasi ve akademik bağımsızlık ve güvence ile çalışan bu şuursuz grup bu bildiride ne mi açıkladı?

Devleti katliam yapan bir canavar, Kürt halkının hiçbir hakkını korumayan, bilakis buna saldıran bir kuvvet olarak ilan ettiler.

Hiç haya etmeden, ekmeğini yediği ele hakaret etmekden başka bir şey değildir bu.

Üniversiteler neden mi bu kadar bağımsız? Üniversiteler siyasi ve ekonomik boyundurukta olurlarsa bilim üretemezler de ondan. Yıllarca bu görüşü savundum durdum ben. Hatta YÖK’ün varlığını bile eleştirdim sürekli.

Ama devletin ülke güvenliğini sağlama işini, devlet şiddeti olarak ilan eden bu bildiriyi, bilimden başka her şeyi üreten, akademisyenlikle alakası kalmamış bir güruhun saçma sapan sözleri olarak görüyorum.

Vatan bizim kutsalımızdır. Üzerinde huzur içinde yaşamayı hak eden büyük millet kutsalımızdır. Asıl canavar olan teröristlerin ağlattığı her ana, her yetim kutsalımızdır. Eğitimci, doktor, bilim adamı yetiştirdiğini sandığımız bu güruh ise tamamen bizim en kutsalım olan devletimizi canavarlıkla itham etmiştir.

Peki bildiride tüm bunların sorumlusu olan teröristlere bir şey demişler mi? Hayır. Onlara toz kondurmamışlar.

Açıkça söylüyorum. Bu devlet bu akademisyenlere sunduğu imkânlar ortadadır. Ve bu imkanlar neticesinde çalışmalar yapmakta ve bilim üretmektedirler. Rica ediyorum bilim üretmekten ziyade kendi devletini itham etme işini yapmasınlar. Yok eğer bunu yapacaklarsa akademisyen kimliklerini kullanmasınlar.

Daha bugün terör örgütü Diyarbakır’da bebekleri öldürdü. Bildiride terör örgütüne hiç kabahat bulmadan sadece devlete yüklenmeli ise ayrıca dikkat edilmesi gereken bir noktadır.Bu yazı 2051 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI