69480247
Bugun...
Reklam
Özel sektörde yeni projelere dair


Yunus Erol
av.yunuserol@gmail.com
 
 

 

 

Türkiye'nin önde gelen işadamı derneklerinden Müsiad Aralık ayı ilk haftasında yaptığı Genç İşadamları Toplantısında bulunduğumuz yüzyılda başarının ve ticaretin unsurlarını gündeme aldı. Toplantiya dünyanın farklı ülkelerinden gerek yerel gerek ulusal çevrede isim yapmış birçok başarılı işadamı katıldı. Bu toplantıda dikkat çeken başlıkları değerlendirmek gerektiğini düşündüm.

 

Gündemin genel başlıklarında en çok dikkatimi çeken 2 hususu ifade etmek istiyorum.

İlk olarak;

Ticareti ele aldığımızda insanlığın başlangıcına kadar gitmektedir. Dönemsel olarak ticaret farklı unsurların elde bulundurulması ile başarıyı getirmiştir. Bu durum da hukuk ile doğrudan bağlantılıdır. Hukuk sisteminin olmadığı ya da yetersiz olduğu dönemlerde insanlar gücü esas alarak para kazanmışlardır. İçinde bulunduğumuz yüzyıla kadar bu sistem hukukun gelişimi ile doğru orantılı olarak güç, para, ham madde, sanayi gibi çeşitli unsurlarda değişkenlik göstermiştir.Türkiye'nin önde gelen işadamları ve yöneticileri bulunduğumuz yüzyılın unsurunu BİLGİ olarak ifade etmiştir. Gücün ve paranın bulunabilecek bir unsur olduğunu ve gücün paranın olmadan da başarının sağlanabilineceğini ifade etmişlerdir.

 

Burada bilgi ile ifade edilmek istenen kişisel yetenekler ve küçük bütçelerle oluşturulmuş bilgi temelli icatlardır. Dünyada facebook, tweetter ve akıllı telefon işletim sistemleri bu durumu çok iyi şekilde örnekleyen icatlardir. Günümüz dünyasında güç bilgidir.

 

Ikinci olarak ;

Bilginin gücü konusunda bu kadar açıklamadan sonra halen bir geçiş sürecinde olduğumuzu da belirtmek gerekir. Şöyle ki;

Her mucit yapmış olduğu icadı tamamladığında işin ticari boyutuna geçmek için halen pazar ve ekonomik güç arayışına girişmek zorundadır. Burada mucit pazarı oluşturmak için yatırımcılar ile işbirliği oluşturmalı ve icadı piyasaya çıkartmalıdır. Bu durum ile ilgili olarak TÜBİTAK Bölge Müdürü'nden ilginç bir projenin varolduğunu toplantı görüşmeleri sırasında yapmış olduğumuz fikir alışverişi ile öğrendik. Bir çok mucit buluşlarını devlet desteği ile ortaya çıkarmak için Tübitak'a başvuruda bulunmakta fakat bütçe itibariyle TÜBİTAK bu icatları değerlendirmeyi bir sürece yayıp bekletmektedir. Çok önemli ve değerli fikirler yıllarca açığa çıkarılmak için bekleyebilmektedir. Burada gerek özel sektörde yeni bir ivme yaratmak gerekse de bu fikirlere sahip çıkmak amacı ile TÜBİTAK fikir sahipleri ile yatırımcıları bir araya getirerek kendi gücünü ve yatırımcının desteğini kullanmayi hedefleyen bir projeyi hayata geçirmiş.

TÜBİTAK kendisine gelen fikirleri yatırımcılara tanımakta ve ekonomik güç ile fikri bir araya getirmektedir. Yatırımcı da fikir sahibi de taraf olarak TÜBİTAK'ı baz aldığı için daha rahat hareket etmekte ve her iki taraf da devlet güvencesi ile is yapmaktadır. Ayrıca yatırımcı ürettiği bu modeli TÜBİTAK gücü ile pazara sunduğu için devlete de özel sektöre de rahatlıkla satabilmektedir. Devletin bu denli güzel bir proje ile yatırımcıları desteklediğini öğrendiğimizde özel sektörün bu durumdan haberdar olması gerektiğini düşündük. Yeteri kadar duyurulmamış bir proje olmasına rağmen ciddi başvuruların olduğunu öğrendik. Hatta bulunduğumuz toplantı salonunda dahi bu fikirlerle ilgili görüşmek için randevu talep eden yatırımcıların olduğunu gördük.

Dünyada milyonlarca patentli fikir üretilirken ülkemizde bu sayı 80 - 90'larda kalmaktadır. Devletimiz elinden geldiğince yatırımı ve yatırımcıyı destekleyerek mucitlerin fikirlerini hayata geçirmeye çalışmakta bizde bu projenin tam anlamıyla hayata geçebilmesi için gereken gücü ve desteği sağlamalıyız..Bu yazı 2462 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI