Abdullah Ateş

Abdullah Ateş

[email protected]

Çağımızın yeni Hastalığının Adı Demans

02 Ocak 2021 - 16:35 - Güncelleme: 04 Ocak 2021 - 17:28

Demans hastalığı genetik bir hastalık olduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmış durumdadır. Demans hastalığı (bunama), zihinsel becerilerin hastalık nedeniyle zayıflaması durumudur. Demansın en sık görülen nedeni, tüm demans hastaların en an yarısının muzdarip olduğu Alzheimer hastalığıdır. Bununla birlikte, beyni zayıflat- tığı için demans hastalığına yol açan 200 farklı hastalık vardır. Bu hastalık ebeveynlerin genlerinden çocuklarına ,hatta torunlaraına geçecek kadar genetik bir hastalıktır.

Hastalığın belirtileri, kişilik bozuklukları, hafıza kaybı, kişileri tanıyamama gibi bir çok doneleri içeriyor. Kişi her zamanki becerilerini yapmakta zorluk çekiyor. Kendini ifade etmekte zorlanıyor. Aile içinde hareketleri sorgulanmaya başlıyor.

Bu hastalık, kişinin zaman içinde beynine aldığı darbeler neticesinde beyin hücrelerinde ölüme yol açıyor ve her beyin hücresinin ayrı bir fonksiyonu olduğunu hepimiz biliyoruz.

Kişi bu hastalığa yakalanınca, toplumdan uzaklaşıyor. Kimseyle iletişim kuramıyor. İlerleyen zamanlarda, kısmi felç geçirmek durumunda kalabiliyor.

Bu gün günümüzde bu hastalıkla ilgili yapılan çalışmalarda, nerdeyse beş kişiden, iki kişide rastlanabiliyor.

Bu sadece hayatın stresine bağlı olan bir durum değil. Elbette hayatta yaşanan sıkıntılar da bazen insanı bu derece etkiler fakat sebebi Tıp Doktorları tarafından yıllarca araştırılıp, her hangi çözüme kavuşturulamamış.

Yaşadığımız toplumda bu tür insanlara rastlamak mümkündür. Bunların arasında, öğretmenler, siyasiler, değişik görevlerde bulunan her türden insana rastlamak mümkündür.

Şimdi gelelim bu hastalığın nasıl belli olabileceğine. Kişi kendisinde bazı karar verme mekanizmalarında doğru kararlar veremeyebilir. Sıkça kaybolan bir şeyini arama durumunda kalabilir. Hafızasında sorunlar oluşabilir. Konuşma yetisini kaybedebilir. Bu tür durumlar fark edildiğinde yapılması gereken fazla düşünmeden nöroloji doktoruna gitmesi en anlamlı yoldur.

Hastalığın genetik olduğunu başta yazmıştım. Doktorlar bu tür hastalara şunu öneriyor. Bulmaca çözün, hareket yapın, kitap okuyun gibi şeyler. İyi beslenin ,uyku düzeninizi kontrol altına alın vs.

Fakat eğer ailenizde genetik olarak bu rahatsızlık varsa, aileden en az bir veya iki kişiye vurabiliyor. Ve bu hastalığın şu anki koşullarda çaresi bulunmuyor.

Doktorlar çeşitli emar vs tetkikinden sonra bu hastalığı teşhis ederse; aklınız yerindeyken, hayatınızın geri kalanını planlamanızı öneriyor.

Bu hastalığın gündeme taşıma sebebim, insanların kendinden haberdar olması içindir.

Hastalığın günümüzde tıbbı tedavisi halen bulunamamıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum