Reklam
  Ömer Kıvanç

  Ömer Kıvanç

  YAZI-YORUM
  omerkvnc@gmail.com

  CAN VE KAPLAN'A BİR SORU KABİL'İN YOLLARINI KİM YAPTI?

  05 Nisan 2021 - 10:26 - Güncelleme: 05 Nisan 2021 - 12:17

  Bugün herkesin kullandığı sosyal medya alanları var. Twitter, facebook ve instagram üzerinde herkes birşeyler paylaşıyor. Paylaşımı yaparken, doğruluğunu araştırıp sorgulayarak paylaşım yapanlar olduğu gibi, önüne gelen şeyi kendi ruhunu okşadığı için ergen yaklaşımı içinde paylaşanlarda var. Bunu en çok troller yapıyor. 
  Bir ergen veya trol için birşeyin doğru olup olmamasının önemi olmuyor. Yeter ki, karşısındaki kişileri yaralayacak veya kendi yandaşlarını ikna edecek bir şey olsun.
  Siyasetçilerimizde sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorlar. Bu süreci kimi kendisi yürütüyor, kimileri ise danışmanları aracılığı ile yapmaya çalışıyor.
  22. 24. 25. 26. 27. Dönem Kırıkkale Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili olan Ramazan Can’da sosyal medyayı aktif kullanan siyasetçilerimizden birisi. 
  Can’ın paylaşımlarını 5 dönemdir milletvekili olması ve adalet Komisyonu gibi önemli bir yerde başkanvekilliği yapması nedeniyle takip ediyorum.
  Twitter da birçok paylaşımını genel başkanlarını etiketleyerek yapıyor. Bu etiketleme, o kişinin görmesini istediği için yapılan bir yöntemdir. Can’ın bu konuda ki hassasiyetini twitter hesabını takip edenler bilir. 
  Ancak en son Facebook hesabında Milletvekili Ramazan Can bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda “Bakınız gençler; Eski #Türkiye manzaraları.” başlığını kullandı. 
  Can’ın burada paylaştığı ve eski Türkiye dediği yol fotoğrafı Afganistan’ın Kabil ve Kandahar şehirleri arasında ki yolun fotoğrafı olmasını ise bir haber sitesi haberleştirdi. 
  Can gibi tecrübeli bir milletvekilinin, teyit.org tarafından yalanlanmış bir fotoğrafı Türkiye diye kullanması, yanlış bilgi vermesi ve başka ülkenin kötü yolunu alarak paylaşması haklı olarak tepkilere de sebep oldu. 
  Bir milletvekili trol yaklaşımı içinde önüne gelen fotoğrafı veya bilgiyi doğruluğu araştırmadan paylaşırsa, bu milletvekili de “Adalet Komisyonu başkanvekili” ise o zaman “doğruluk” noktasında düştüğü durumu iyi analiz etmek gerekir. 
  Milletvekili trollük yapamaz, yapmamalı…
  Milletvekili ergenler gibi önüne gelenin doğruluğu araştırmadan paylaşımda bulunamaz, bulunmamalı…
  Milletvekili toplumun bir kesimini suçlayan veya beceriksiz ilan eden bir şeyi incelemeden, sorgulamadan dile getiremez, getirmemeli…
  Milletvekili Can bu hataya düşmüş, ancak gecenin yarısına doğru Ak Parti İl Başkanı Mustafa Kaplan’ın sosyal medya hesabı facebookta yaptığı bir paylaşım ise daha da dikkat çekici.
  Türkiye’de bulunmayan bir yolu, Türkiye de ki bir yolmuş gibi Milletvekili Ramazan Can’ın paylaşımını “Milletvekilimizin bahse konu paylaşımı, 19 yıldır mensubu olduğu AK Parti'nin milletine olan hizmetinin sadece küçük bir yansımasıdır” cümlesi ile savunması ise başka bir siyasi hatadır. 
  Eğer konu böyle değerlendirilirse;
  Ak Parti’nin yaptığını söylediği her hizmet, Can’ın paylaşımında yer alan foto gibi, gerçeği yansıtmayan şeylerden mi oluşuyor diye sorarlar….
  Ki Kaplan’ın açıklamasının hiçbir yerinde o fotoğraf Türkiye’de şuraya aittir iddiası bulunmuyor. Öyleyse niye savunuyorsunuz ki?
  Velhasıl…
  Siyasetçi söylediği söze de, yaptığı davranışa da dikkat etmelidir.
  Bir habercinin, milletvekilinin Türkiye’den olmayan bir görüntüyü, Türkiye gibi kullanmasını değerlendiren bir haberi kusurlu değildir.
  Kusurlu olan, milletvekilinin Türkiye’de bulunmayan yolu, Türkiye’den bir görüntüymüşçesine paylaşmasıdır.
  Son soru Milletvekili Ramazan Can’a ve ak Parti İl Başkanı Mustafa Kaplan’a eski Türkiye diye paylaştığınız fotoğrafta ki yolu yani Kabil’in yolunu kim yaptı?

  Bu yazı 7255 defa okunmuştur.

  FACEBOOK YORUMLAR

  YORUMLAR

  • 0 Yorum