Reklam
  Ömer Kıvanç

  Ömer Kıvanç

  YAZI-YORUM
  omerkvnc@gmail.com

  HERKES BİRE TALİP

  28 Mart 2021 - 11:26

  Seçimin nefesi artık ensemizde.
  Öyle ki siyaset ile ilgilenen herkes ya adaylık hazırlığında ya da bir ismi öne çıkarma çabası içinde. Partilerde de bu süreç ile ilgili hareketlilikler üst düzeyde. 
  Hangi partinin genel merkezine giderseniz, orada çok renkli simaları görebiliyorsunuz. Aslında bir yandan YSK illerdeki seçim alanları, bölgeleri ile ilgili kararlarını hızla resmi gazetede yayınlarken, toplumun bu derece de bir seçim olma ihtimalini dillendirmesinin yanı sıra, yurt dışında ki ekonomi gazetelerinin, ülkede ekonomik olarak seyrin üzerine yaptıkları yorumlarda daha karanlık bir tablo çizmesi seçimin kaçınılmaz olduğunun da işareti. 
  Geçmiş dönem seçimleri ile kıyasladığımızda bugün çok çok farklı bir manzara ile karşı karşıyayız.
  Önceden Ak Parti’den adaylık düşünenler listenin herhangi bir yerinde olsak yeter derdi. Şimdilerde ise herkesin derdi birinci sıraya oturmak. İkinci sırayı kimse kabul etmiyor. Hatta öyle bir şeyi hissettiği takdirde liste de yer almamak için aday adaylığından çekilmeyi bile düşünenler var. 
  Geçmiş seçimlerde her şeyi silip süpüren partinin bu hale gelmesindeki etkenleri dile getirecek değilim. 
  Ak Parti’de birinci sıra için mücadele de üç ana isim öne çıkıyor; Ramazan Can, Mehmet Saygılı, Nuh Dağdelen… İkinci gurupta ise; Salim Bozdemir, Abdullah Öztürk ve Mürsel Akçay isimleri var. 
  Bunlardan hangisi birinci sıra adayı olur buna partilerin genel merkezi karar verecektir. Ancak seçecek olan seçmen olduğu için seçmene şunu sormak istiyorum. Hangisi aday olursa Ak Parti’nin oyunu en az zayiat ile kapatabilir?
  MHP de ise kongre öncesine kadar, Seyit Ahmet Göçer ve il Başkanı Erdal Baloğlu’nun isimleri daha önde idi. Şimdilerde MHPlilere göre, Milletvekili Halil Öztürk’ün yeniden birinci sıra adayı olacağı kesin gibi. Ancak Devlet Bahçeli’nin kime hangi ölçüyle hangi görevi verdiğini kestirmek zor. Bu yüzden MHPlilerin öngörülerine rağmen, kesinlikle şu isim birinci sıra adayı olur demek çok zor. Kırıkkale’de MHP adayını belirlerken sanırım yine uzun bir yarış olacak gibi.
  CHP de ise herkesimin üstünde ittifak ettiği isim milletvekili Ahmet Önal. Önal’ın vatandaş ile birebirde çok başarılı iletişim kurması onu mevcut milletvekilleri arasında öne çıkarıyor. Bu iletişimi sağlarken, gerek tavrı gerekse karşısındakine saygı duyarak hitap etmesi onu mevcut vekiller arasında en sevilen vekil haline getirdi. CHP’nin bu süreci en iyi değerlendiren milletvekillerinden birisidir Ahmet Önal. Bu yüzden de CHP listesinde birinci sırada olmasına kesin gözüyle bakabiliriz.
  İYİ Parti’de ise tamamıyla genel merkezin bakış açısına odaklanmış bir tercih olacağı belli. Kırıkkale’de il başkanları arasında hem aktifliği hem de sürekli çalışması ile partisini her yerde anlatan ve çalışmalarını halk arasında bire bir temas üstüne kuran il Başkanı Bülent Şükrü Altınışık var. Altınışık’ın milletvekilliği aday listesinde birinci sırada olacağına dair farklı yorumlarla söze başlansa da bir ittifak oluşmuş durumda. Genel Merkezin İl Başkanı Bülent Şükrü Altınışık’ın bir önceki dönem milletvekili adayı olması, sonrasında da İl Başkanlığı görevini başarılı bir biçimde yürütmesi nedeniyle göz ardı etmeyeceği ve birinci sıra adayı yapacağı inancına bende sahibim.
  Şimdi birinci sıraları böyle olan bir seçim sürecinde, seçimin çok çok renkli olacağını görmek mümkün. Ancak kamuoyunda açık aleni dile getirilmese de bazı partilerin büyük oy kaybı yaşayacağını da bugünden söylemek zor olmaz. Bugünün 2-1 lik tablosu tersine 2-1 olursa bunada kimse şaşırmasın. 
  Zira burada en büyük kanaat zafiyetini Ak Parti’den aday olmayı düşünenlerin “illa birinci sıra olmalı” yaklaşımlarının sebebiyet verdiğini de kimse unutmasın. 
  Herkesin bire talip olduğu bir seçimde, sonucun nasıl olacağını geçmiş dönemleri aklınıza getirin görürsünüz
  Seçimin ayak sesleri; alınan kararlar, yapılan değişiklikler, YSK’nın hazırlıkları, siyasi partilerin öngörüleri, yurt dışı yayın organlarının ekonomik değerlendirmeleri, baz alındığında çok ta uzak olmadığını görebiliyoruz. 
  Bu seçimde bugünden söyleyeyim sürpriz sonuçlar çıkacak. Hatta sözde bazı analizcilerin bile şok geçireceği sonuçlar desem abartmış olmam

  Bu yazı 4386 defa okunmuştur.

  FACEBOOK YORUMLAR

  YORUMLAR

  • 0 Yorum